Εκπαιδευτική επίσκεψη στο πολυλειτουργικό αγρόκτημα “Αρκαδιανή”

Οι μαθητές/τριες των Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να  ξεναγηθούν  στους εξωτερικούς αλλά και εσωτερικούς  χώρους του αγροκτήματος της Αρκαδιανής.  Να μυηθούν στους τρόπους λειτουργίας  της  παραγωγής παραδοσιακών προϊόντων, αλλά  και της κουζίνας ενός κανονικού εστιατορίου. Περπάτησαν ανάμεσα στους λαχανόκηπους  και στάθηκαν  ιδιαιτέρως στο σιτάρι που ήταν  και το βασικό συστατικό  των βιωματικών δραστηριοτήτων που πραγματοποίησαν, όπως το πλάσιμο ψωμιού, κουλουριών   και παρασκευής ζυμαρικών. H επίσκεψη συνεχίστηκε με ξενάγηση στους χώρους του Μουσείου Δημοτικής εκπαίδευσης, όπου εξελίσσεται η διαδρομή της εκπαίδευσης, προ πολεμικά και μεταπολεμικά, μέσα από εκθετήρια  από τα τέλη του  1800 ως το 1986.